W jaki sposób ograniczyć ryzyko wystąpienia kontuzji w trakcie biegania?

Choć bieganie jest w ostatnich latach absolutnie lawinowo zyskującą popularność dyscypliną sportu, z kwestiami świadomości ewentualnego ryzyka wynikającego z nieumiejętnego biegania, bywa już raczej różnie. Na szczęście jest kilka prostych wskazówek, które w znacznym stopniu nie tylko ograniczą ryzyko pojawienia się kontuzji, ale także będą w stanie naprawdę błyskawicznie sprawić, że zaczniemy biegać lepiej, sprawniej i przede wszystkim – w sposób bezpieczniejszy dla naszego zdrowia.

biegnący ludzie
Outdoor Running Active Run Bike Riding Biking

Odpowiedni wybór obuwia

W każdej dyscyplinie sportu, a już w bieganiu w szczególności, to kwestia o ogromnym znaczeniu. Generalnie, można oczywiście posiłkować się wiedzą ogólnodostępną od ręki w necie. Ale nie zawsze to, co tam znajdziemy, wyczerpie cały temat albo będzie zgodne z prawdą. Dlatego też, trzeba zgłosić się po pomoc do odpowiednich osób. Odpowiednich, czyli takich, które nie dość, że same mają doświadczenie w bieganiu, potrafią też wypowiedzieć się o technicznej stronie przygotowania do tej czynności. Bieganie w nieodpowiednich butach to praktycznie gwarancja problemów. Dlatego zamiast szukać butów wyłącznie w oparciu o cenę, lepiej rozeznać się na rynku i po prostu dokonać rozsądnego wyboru, być może potrzebne będą też specjalne wkładki ortopedyczne jak http://foot-med.pl/oferta/indywidualne-wkladki-ortopedyczne/. Stopy potrzebują koniecznie tego, żeby mięśnie miały zapewniony komfort i naturalny charakter pracy. Jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, w której izolujemy stopy od podłoża w zbyt intensywny sposób, może to prowadzić do pojawienia się różnego rodzaju problemów.

buty do biegania

Technika też zawsze ma znaczenie

Do każdego wysiłku trzeba się w sposób odpowiedni przygotować. Jeśli o tym nie pamiętamy, boleśnie przypomni nam o tym kontuzja. Ale tak właściwie, co to znaczy odpowiednie przygotowanie? Tu znowu – nie wystarczy kupić butów dobrej marki, by same prowadziły nas prawidłowo. Trzeba się wszystkiego nauczyć. A wiadomo, że jak uczyć się to lepiej od osób doświadczonych, które są w stanie nas wspomóc praktycznymi wskazówkami. A nie uczyć się na własnych błędach czy bolesnych kontuzjach.

biegacz

Nie ulegaj nadmiernym ambicjom

Wiele kontuzji podczas biegania wynika też z błędów w naszej głowie. To znaczy – chodzi o to, by naprawdę znać możliwości i ograniczenia własnego ciała – wyjaśnia ortopeda Jan Paradowski ze Sport-Med Kraków. Umówmy się, nie każdemu biegaczowi będzie dane ukończyć maraton. Ale tez umiejętności nigdy nie powinny prowadzić do dróg na skróty albo do ignorowania sygnałów od naszego organizmu. Fakt, że chcesz coś sobie udowodnić i za wszelką cenę zrobić jeszcze na przykład pół kilometra więcej, najczęściej właśnie kończy się potem problemami ortopedycznymi. Umówmy się co do jednego, nogi mamy jedne na całe życie, póki co jeszcze nie mamy w standardzie gwarantowanych części zamiennych po określonym przebiegu. Więc kwestie ambicji nie mogą, naprawdę pod żadnym pozorem, powodować ryzyka, że coś będzie nie tak. Przecież to nie tylko o bieganie chodzi. Normalne poruszanie się w mnóstwie codziennych sytuacji? W przypadku kontuzji będzie przecież niemożliwe. Więc lepiej czasem odpuścić, zamiast potem musieć odpuścić sobie bieganie na dobre. Albo jeszcze miesiącami dochodzić do sprawności. Bez gwarancji, że odzyskamy ją w pełni.