Rak prącia – to warto wiedzieć

Jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, z jakimi muszą się zmierzyć mężczyźni. Rak prącia to poważne zagrożenie dla życia, tym bardziej, że większość zmian nowotworowych w tym przypadku ma charakter zmian złośliwych.

Niestety, nie każdy mężczyzna jest w stanie dostrzec niepokojące objawy, co prowadzi do dalszego rozwoju choroby. Na jakie symptomy należy zatem zwracać uwagę? W jaki sposób może się objawiać rak prącia i jakie czynniki mogą mieć największy wpływ na rozwój tej choroby?

Leczenie – możliwa nawet amputacja

Amputacja prącia lub usuwanie napletka często stają się głównymi elementami leczenia, choć w niektórych sytuacjach można uniknąć takich zabiegów i ograniczyć się do leczenia chemią lub laserem. Kluczem do sukcesu jest wczesne wykrycie choroby – można się dowiedzieć na stronie onko-med.pl.

Grupa ryzyka

Rak prącia to groźna choroba, która wyjątkowo upodobała sobie panów po 50. roku życia. Sprzyja jej jednak wiele innych czynników. Styl życia oraz troska o higienę zajmują tu ważne miejsce, nie bez znaczenia pozostaje też ochrona skóry prącia przed bakteriami, dla których drobne uszkodzenia skóry okazują się idealną sytuacją do ataku. Wszystko to może mieć poważne konsekwencje i sprawić, że prącie zostanie zaatakowane przez podstępne komórki nowotworowe.

Objawy

Jakie objawy powinny skłonić każdego mężczyznę do wykonania stosownych badań? Objawy, które pojawiają się najczęściej, związane są z ropną wydzieliną, swędzeniem oraz z bólem, który pojawia się w trakcie oddawania moczu. Rak prącia może się też wiązać z krwawieniami, bólem atakującym pachwiny oraz z nieprzyjemnym zapachem, który pojawia się w intymnych miejscach. Takich sygnałów nie można ignorować, tym bardziej, że w walce z rakiem prącia czas ma ogromne znaczenie.

Podsumowując

Jak przy znacznej części nowotworów ważne jest wczesne zgłaszanie się z niepokojącymi objawami do lekarza. Gdy coś nas zaniepokoi nie warto czekać tylko lepiej skonsultować to ze specjalistą.