Przeciwbóle – potoczna nazwa leków przeciwbólowych

Często zdarza się sytuacja, że przy odczuwaniu różnego typu mniejszych lub większych bólowych dolegliwości, czy to na przykład przy bólach pleców, głowy – sięgamy po dostępne na rynku leki przeciwbólowe.

Pozwala to okresowo ograniczyć dyskomfort bólowy, uśmierzyć występujący ból, a czasem spowodować nawet, że ból ustanie całkowicie. Kiedy jednak kupujemy tabletki w pobliskim sklepie czy na stacji benzynowej, gdzie w ogóle niepotrzebna jest recepta, nie mamy do końca informacji na temat tego, co składa się na dany lek, to po pierwsze. Po drugie natomiast jeszcze, nie jesteśmy w stanie dokładnie zweryfikować przeznaczenia oraz działania. Zakup przede wszystkim determinuje znajomość marki, a tę i tak trzeba rozpatrywać powierzchownie, bo to znajomość wynikająca stąd, że jakaś tam reklama zakorzeniła nam się w świadomości bardziej niż inne. Mimo tego braku wiedzy, warto byłoby się rozeznać odnośnie tego, jakie są dzisiaj typy leków przeciwbólowych. Ich rodzaje pozwolą z kolei na dobranie najlepszego leku będą w stanie pomóc nam w dobieraniu do konkretnej bólowej dolegliwości. Pierwsza grupa to nieopioidowe leki, potem mamy słabe i silne środki opioidowe. Leki przeciwzapalne wchodzą w grupę analgetyków nieopioidowych – jak na przykład kwas acetylosalicylowy, a więc inaczej zwana aspiryna, która zna chyba każdy. Do tej grupy należałoby jeszcze dodać naproksen oraz ibuprofen.

W tej podgrupie trzeba rozdzielnie sklasyfikować paracetamol. Jednocześnie każdy z wymienionych tutaj leków charakteryzuje się dwiema kwestiami – są to środki dostępne bez recepty i stosowane raczej do uśmierzania dolegliwości bólowych o łagodnym, mniej inwazyjnym przebiegu. Kodeina i tramadol l to z kolei przedstawiciele słabszej grupy analgetyków opioidowych. Do silnych zaliczamy oksykodon, morfinę, metadon. Ten ostatni stosowany jest przy leczeniu uzależnienia od heroiny. Warto zapamiętać, że leki są bardzo różne i ich działanie również będzie się wiązało z różnymi reakcjami. Gdy nieświadomie i nieprawidłowo stosujemy leki, można sobie będzie napytać jeszcze większych problemów, a naszemu organizmowi zafundować naprawdę spore problemy. Co do bólów o charakterze zapalnym, jak sama nazwa wskazuje sięgać będziemy w ich przypadku po leki przeciwzapalne. Tutaj właśnie często sprawdza się aspiryna, z naprawdę dobrymi przeciwbólowymi działaniami . Choć zamiennie można tutaj użyć ibuprofenu, który jest obecnie uznawany za najbezpieczniejszy środek przeciwbólowy w pierwszej grupie.