Kłócie w klatce to nie zawsze serce

Ból serca często kojarzony jest z zawałem i innymi chorobami związanymi z sercem. Jednak ból w klatce piersiowej może być też nerwobólem, spowodowanym wieloma czynnikami. Dowiedz się co to jest nerwoból i skąd się bierze.

Więcej o nerwobólu

Neuralgia czyli nerwoból jest typem szarpiącego bólu, promieniującego w obszarze unerwienia konkretnego nerwu. Czas występowania bólu jest zróżnicowany. Może trwać sekundy, minuty, lub godziny.
Miejsce mają też długie przerwy bezbólowe lub kłucie objawiające się łagodniejszymi dolegliwościami. Najczęstszymi przyczynami pojawienia się neuralgii są stany zapalne mięśni. Przyczyną być może spożywanie alkoholu czy niektóre leki. Również ludzie chorzy na cukrzycę czy toczeń tkanki łącznej są narażeni na ich pojawienie się. Nerwobóle mogą wystąpić w obrębie ciała.

Kłucie umiejscowione jest niedaleko nerwu, często jest rwący i ostry. Może towarzyszyć mu mrowienie lub drętwienie jakiejś części ciała. Bardzo często zaobserwowane są zaburzenia czucia w różnych częściach ciała np. jako nadwrażliwość lub niewrażliwość na dotyk. Rozpoznanie nerwobólu jest trudne, przez to zazwyczaj wykonuje się specjalne badania, mówi nam kardiolog Andrzej Gostyniuk z kardio-med.pl. Badania dają odpowiedź, czy to nerwy są przyczyną kłucia.

Nerwobóle w klatce piersiowej

Nerwobóle mogą pojawić się w obrębie całego ciała, także w klatce jako ból serca. Powodem takiej dolegliwości najczęściej jest półpasiec. Ale aby mieć pewność, że u pacjenta występuje półpasiec, należy zaobserwować inne, charakterystyczne objawy dla półpaśca. Przeważnie drugim, głównym objawem są grudkowate krostki.

Jeśli chory chorował wcześniej na ospę, istnieje możliwość, że nerwoból jest objawem właśnie półpaśca. Obie te choroby są wywołane tym samym wirusem. Półpasiec powstaje z wirusa, który przeżył w naszym układzie nerwowym po przebytej ospie.

Leczenie zazwyczaj przebiega w postaci farmakologicznej. Pacjent przyjmuje leki przeciwbólowe i przeciwwirusowe. Dodatkowo zalecane są plastry rozgrzewające.

Ból w klatce spowodowany może być także chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Zwyrodniałe kręgi tworzą punkty ucisku na nerwy, wychodzące z rdzenia i przenoszą się w nerwy międzyżebrowe. W tym przypadku ból jest zbliżony do bólu, który ma miejsce przy półpaśćcu. Leczenie objawia się farmakologicznie, z użyciem leków przeciwbólowych.